Budou v Berouně za několik let chybět stovky míst ve školách?
👉 V následujících dnech bychom vám rádi přinesli shrnutí nejdůležitějších bodů posledního zasedání zastupitelstva - dnes k již hojně propíranému tématu ŠKOLSTVÍ:
Jedním z hlavních bodů zastupitelstva byla kapacita základních škol a uzavření smluv s Hýskovem, Nižborem, Chyňavou a Srbskem ohledně docházky jejich dětí do berounských škol. Při studiu podkladů k zastupitelstvu, které jsme dostali těsně před jarními prázdninami, jsme si všimli zásadní výpočetní chyby v predikci počtu žáků, a po přepočtu se ukázalo, že z původních 34 přebývajících míst v roce 2028 jich je 611 chybějících. V Berouně by tedy kvůli masivní výstavbě za několik let chyběla v podstatě celá jedna škola.
Na chybu jsme hned po prázdninách upozornili odbor školství, který ještě před zastupitelstvem materiál přepracoval a znovu rozeslal zastupitelům. Přesto oba místostarostové na zastupitelstvu mluvili o „alternativní metodice“ a „jiném úhlu pohledu“ – zda se jedná o početní chybu, nebo o „alternativní fakta“, můžete posoudit sami v přiložených tabulkách (v prvním případě se přírůstky nepočítaly kumulativně, ale vždy jen za jeden konkrétní rok – jeden rok tedy 300 dětí přibylo, ale druhý rok stejných 300 dětí zmizelo).
Chybu může udělat každý, alarmující ovšem je, že tento materiál jednomyslně schválila rada města, aniž by si chyby kdokoliv, včetně místostarosty pro školství pana Tomča, všimnul. Rada tedy plánovala předložit zastupitelstvu zcela chybné údaje. Chybějící kapacity chce město řešit stopkou pro přijímání dětí z okolních obcí. Avšak dle našich výpočtů (za použití totožných vstupních dat, jiné k dispozici nemáme) by i po úplném vyloučení dětí z okolních obcí chybělo v roce 2028 kolem 300 míst. Náš návrh, aby město začalo situaci okamžitě řešit a v rozpočtu vyčlenilo částku na studii proveditelnosti nové školy, byl i tak zamítnut. Koalice argumentuje zpomalením výstavby developerských projektů, ale projekt nové školy není otázkou dvou, tří, dokonce ani pěti let. Ze zkušeností jiných obcí vyplývá, že pokud chceme mít do osmi let novou školu, musíme začít okamžitě.
Hlasovali jsme i proti uzavření smluv s okolními obcemi zejména proto, že jsme měli v ruce dva nezávislé posudky, které smlouvy zhodnotily jako právní paskvil. Právní posudek dokonce hovořil o možném rozporu s rovným přístupem žáků ke vzdělání dle Listiny základních práv a svobod a doporučuje okolním obcím obrátit se na Středočeský kraj. K uzavření smluv byly okolní obce v podstatě donuceny a platba 32 000 Kč za žáka jim místo v berounských školách nijak negarantuje. Obce sice budou platit jen za umístěné děti, ale pan místostarosta Tomčo přímo na zastupitelstvu potvrdil, že znovu může dojít k losování o zbylá místa. Podobné praktiky považujeme za neetické, zvláště pokud se jedná o jedenáctileté děti. Je dobře, že samotné obce chtějí také situaci řešit a již ji řeší (Hýskov, Chyňava a Nižbor již připravují svazkovou školu). Ale jestliže za rok nebo dva oznámíme stop stav pro okolní obce, rozjede se "školská turistika", proti níž zatím město nemá vůbec žádné nástroje.
Z výše zmíněných důvodů dlouhodobě prosazujeme rychlé a významné navýšení kapacit berounských škol a hledání krátkodobých i dlouhodobějších řešení, radnice však bohužel problém nadále zlehčuje a strká před ním hlavu do písku. I pokud by se prognózy nakonec v plné míře nenaplnily, nová škola by v Berouně jistě našla své uplatnění – mohli bychom konečně přispět ke zvýšení kvality výuky a docílit toho, že ve třídách bude 27, 26 nebo dokonce 25 dětí, nikoliv 30, jak je tomu zcela běžně dnes.